Czy da się uniknąć podatku od subwencji z PFR
Tarcza finansowa wprowadziła dla przedsiębiorców możliwość otrzymania pomocy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Zarówno charakter tej pomocy, jak i sposób jej podatkowego rozliczenia budzą wątpliwości. Radosław Urban
Eksperci apelują o wprowadzenie przepisów jednoznacznie zwalniających otrzymywane środki z opodatkowania. Warto się jednak zastanowić czy w braku takich przepisów podatnik może szukać innych sposobów obrony przed podatkiem.
Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki (m.in. spadek obrotów i zatrudnianie pracowników) mogą złożyć wniosek do PFR o udzielenie wsparcia finansowego. Jego wysokość zależy głównie od statusu przedsiębiorcy, skali spadku obrotów związanego z COVID-19 oraz ilości zatrudnionych pracowników. Wsparcie ma co do zasady charakter zwrotny, jednak regulamin przewiduje możliwość częściowego zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji, do maksymalnie kwoty stanowiącej 75 proc. jej wartości.
Konstrukcja przepisów wprowadza pewien zamęt pojęciowy. Posługuje się bowiem terminem „subwencja" w stosunku do wsparcia, które ma charakter zwrotny. Tymczasem słownikowe, potoczne i prawnicze rozumienie tego terminu odnosi się do wsparcia o charakterze ze swej istoty bezzwrotnym. Dlatego subwencja podlegająca zwrotowi to taki „żonaty kawaler", którego ustawodawca zdecydował się wykreować. Z punktu widzenia podatkowego, sprawa ma bardzo istotne znaczenie. Subwencje, co do zasady stanowią przychód podatkowy, inaczej jest z przysporzeniem o charakterze zwrotnym, takim jak np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta